Skip Navigation Linksfizik

Fizik Bölümü

Department of Physics

Bölüm Başkanı
Prof. Dr. İZZET SAKALLI

Bölüm Başkan Yardımcısı
Prof. Dr. SEYEDHABIBOLLAH MAZHARIMOUSAVI

Yönetici Asistanı
ÇİLEM AYDINLIK

Bölüm Misyonu

Bilimsel verilerle donatılmış mezunlar vermenin ötesinde ve eğitmenlik yapabilecek kaliteye sahip olmanın yanında bilimin ilerlemesine ve dünyamızı anlamaya katkı koyabilecek bilim insanları yetiştirmektir.

1989 yılında kurulmuş olan Fizik Bölümü, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde önemli görev üstlenerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) sosyo-ekonomik, kültürel ve politik yapısı nedeniyle ortaya çıkan gereksinimlere yanıt vermektedir. 

Fizik bölümünün amaçlarından birisi Mühendislik Fakültesi,Fen ve Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri, Eczacılık Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerine Türkçe ve İngilizce olmak üzere servis dersleri sunarak lisans eğitimine katkıda bulunmaktır. Sunulan servis dersleri dünya genelinde mühendislik fakültelerinin ders müfredatında temel taşı olarak kabul edilen dersler olmalarının yanısıra DAü öğrencilerinin bilimsel kültürünün altyapısını güçlendirmeye yöneliktir.

Bölüm İmkanları

Bölümümüz yüksek lisans ve doktora programlarını sürdürmek amacıyla yeterince iyi donanıma sahiptir.

Her yüksek lisans ve doktora öğrencisine bir modern kişisel bilgisayar sağlanmaktadır.

Bölümümüzde ayrıca birinci sınıf mühendislik öğrencilerini Fiziğin temel prensipleri ve laboratuvar teknikleri konularında giriş düzeyinde eğitmeye yönelik iki Genel Fizik Laboratuvarı vardır.

Programlar

Program AdıDereceEğitim Süresi (Yıl)
FizikLisans / B.S.4
Fizik (Tezli)Master / M.S.1 - 2
FizikDoktora / Ph.D.3.5 - 5
Eğitimde Farklılık

Öğrencilerimizi yetiştirirken temel felsefemiz eğitim kurumlarının amacının sadece mesleki eğitim vermek değil aynı zamanda eskimiş fikirlerin yerine yeni ve ileri kavramlar yerleştirmektir. Bu temel felsefe çerçevesinde yetişen mezunlarımız yüksek yaratıcılık ve verimlilik özellikleriyle donatılmış bireyler olarak hayata atılmaktadırlar. Üniversite genelinde standardımız her doktora öğrencisinin mezun olmadan önce Bilimsel Atıflar Dizini'nde yeralan uluslararası hakemli bir bilimsel dergide en az bir makale yayımlamasıdır. Ayrıca doktora öğrencilerimizden gelecekteki mesleklerine hazır olabilmeleri için genel fizik derslerine katkıda bulunmaları beklenmektedir.

Neler Başardık

Eğitim ve hizmet sorumluluklarına ek olarak; dünya standarlarında araştırma faaliyetlerini sürdürmek; araştırma deneyimimizle Fizik eğitimi olarak modern lisansın  önemli bir bileşeni olarak bir lisansüstü  eğitimi sunmak. Araştırma alanlarında artış, kaliteli eğitim vermek ve mezunlarımızın başarıları.

Öğrencilerimizin Değeri

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz uluslararası alanda yarışabilecekleri gerekli eğitimi almaktadırlar. Problem çözme teknikleri, kendini disipline etme, yaratıcılık, kendine güven ve diğer özelliklere sahip olarak yetişen mezunlarımız günümüz dünyasında başarılı olacak her türlü can alıcı beceriyle donatılmışlardır. 

Kariyer Olanakları

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz uluslararası alanda yarışabilecekleri gerekli eğitimi almaktadırlar. Bu özellikleri nedeniyle akademik ve/veya endüstriyel araştırma-geliştirme alanlarında meslek sahibi olmaya veya üniversite ve meslek yüksek okullarında öğretim üyesi olmaya güçlü adaylardır.


İletişim Bilgileri

Adres:
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Fen ve Edebiyat Fakültesi 
Fizik Bölümü 
Gazimağusa, KKTC
Mersin 10 Turkey 

Tel: +90 392 630 1314
Faks: +90 392 365 1604
E-posta: phys.chem@emu.edu.tr


Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
Prof. Dr. İZZET SAKALLI Bölüm Başkanı Fizik AS245 2897
Prof. Dr. MUSTAFA HALİLSOY Öğretim Üyesi Fizik AS242 1314/1254
Prof. Dr. OMAR MUSTAFA Öğretim Üyesi Fizik AS243 1378
Prof. Dr. SEYEDHABIBOLLAH MAZHARIMOUSAVI Öğretim Üyesi,
Bölüm Başkan Yardımcısı
Fizik AS239 1067
Yrd. Doç. Dr. ALİ ÖVGÜN Öğretim Üyesi Fizik 246 1376
Yrd. Doç. Dr. MEHMET OKCAN Öğretim Üyesi Fizik AS 248
Yrd. Doç. Dr. MUSTAFA RIZA Öğretim Üyesi Fizik AS247 1006
Öğr. Gör. ALTAY İSTİLLOZLU Öğretim Üyesi Fizik AS241 1061

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
Dr. İBRAHİM GÜLLÜ Öğretim Üyesi Fizik
Dr. KORAY DÜZTAŞ Öğretim Üyesi Fizik
Dr. ZAHRA AMIRABI Öğretim Üyesi Fizik AS239

Araştırma Görevlileri

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
HURIYE GÜRSEL Araştırma Görevlisi Fizik AS236
SARA KANZI Araştırma Görevlisi Fizik AS237