Skip Navigation Linksmatematik

Matematik Bölümü

Matematik Bölümü

Bölüm Başkanı
Prof. Dr. NAZIM MAHMUDOV

Bölüm Başkan Yardımcısı
Yrd. Doç. Dr. MEHMET ALİ TUT

Yönetici Asistanı
HALE TEMEL

Bölüm Misyonu

  • Araştırma yapmak, kendine güvenen, gelişmeleri takip edebilen, temel matematiği ve matematiksel düşünceyi özümsemiş, toplum ve iş yaşamında saygın yerler edinecek bireyler yetiştirmek.
  • Uluslararası düzeyde kabul gören matematik programları doğrultusunda, ileri düzeyde çalışma yapmak isteyenlere gerekli teorik matematiksel bilgiyi vermek, öğrencilerin eğilim ve yeteneklerine ve mezuniyet sonrası iş sahibi olabilmelerine yönelik gerekli öğretimi sunmak.
  • Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığınına öngördüğü koşullarda orta eğitime, özel lise ve dersanelere öğretmen yetiştirmek.
  • Edinilen teorik bilgiyi gittikçe gelişen bilisayar yazılımları aracılığı ile çok geniş olan uygulama alanlarına uygulayabilme yeteneğine kavuşturmak ve bilişim sektöründe çalışacak yazılımcılar yetiştirmek.
  • Alan ağırlıklı seçmeli dersler yardımı ile ilgi duyduğu matematiğin belli bir alanında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamak.
  • Ülke ve bölge endüstrisinin, devlet istatistik enstitüsünün, devlet planlama enstitüsünün ve bunlar gibi birçok kurumun ve şirketin ihtiyaç duyduğu  kalifiye matematikçi ve bilgisayarcı yetiştirmek.

Bölüm İmkanları

Matematik Bölümü, bünyesinde saygın  üniversitelerde eğitim almış, alanlarında pek çok kitap ve makale yayınlamış, birikimli ve deneyimli bir akademik kadro barındırmaktadır. Öğrencilere sunulan eğitim, teknik ekipmanlar, gelişmiş bilgisayar laboratuvarları, internet ve zengin kütüphane gibi gelişmiş araştırma olanakları ile desteklenmektedir.  Bölümümüzde,  öğrenci-öğretim elemanı arasında birebir diyalog kurulabilecek bir düzen olduğundan, öğrencilerin problemlerini öğretim elemanlarına rahatlıkla sorabilecekleri bir ortam sağlanmaktadır. 

Ayrıca, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri programında lisans öğrenimi gören her öğrenci almakla yükümlü olduğu matematik ve bilgisayar derslerinin yanında, Ekonomi ve Finans Bölümlerinden üçü seçmeli, üçü de zorunlu olmak üzere toplam altı ders alarak bu alanlarda Yandal programlarını tamamlayabilirler. Bu derslerden başarılı olmaları halinde, İdari Ekonomi ve Finans Yönetimi alanlarında Yan Dal Sertifika Belgesi almaya hak kazanırlar.

 

Programlar

Matematik Bölümü, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri ve Aktüerya Bilimleri alanlarında 3 lisans programı sunmaktadır. Aynı zamanda, Matematik, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim Bilimleri alanlarında yüksek lisans düzeyinde, Matematik ve Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında doktora düzeyinde olmak üzere, toplamda 5 lisansüstü program sunmaktadır. 

Ayrıca Matematik Bölümü öğrencilerinin diğer bölümlerle birlikte çift anadal programlarını tamamlamak için birçok seçeneği bulunmaktadır: Aktüerya Bilimleri programı öğrencileri, Bankacılık ve Finans Bölümü'nden çift anadal yapabilirken, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri programı öğrencileri de Fizik Bölümü’nden çift anadal yapabilmektedirler. Ayrıca Aktüerya Bilimleri ve Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında çift anadal gibi dahili çift anadal programları da bulunmaktadır. Matematik Bölümü öğrencileri için, Ekonomi yan dal programı ve Moleküler Biyoloji ve Genetik yan dal programı da dahil olmak üzere yan dal programları da mevcuttur. Ekonomi Bölümü, Mühendislik Fakültesi ve Biyoloji Bölümü gibi diğer bölümlerden gelen öğrenciler de Matematik Bölümü’nden altı ders alarak Matematik ve Bilgisayar Bilimleri yan dal programını tamamlayabilirler.

Eğitimde Farklılık
Amacı, uluslararası düzeyde kabul gören matematik programları doğrultusunda, ileri düzeyde çalışma yapmak isteyenlere gerekli teorik matematik bilgiyi vermek, öğrencilerin eğilim ve yeteneklerine ve mezuniyet sonrası iş sahibi olabilmelerine yönelik gerekli öğretimi sunmak olan programın müfredatı, Türkiye'de Ankara, Hacettepe, İstanbul, Gazi üniversitesi gibi önde gelen devlet üniversitelerinde mevcut Matematik programı müfredatları ile büyük ölçüde benzeşmektedir. Doğu Akdeniz Üniversitesi, Fiziksel Bilimler (Matematik ve İstatistik bölümü de dahil) alanında, Times Higher Education'ın 2024 yılı dünya üniversiteleri sıralamasında, Türk üniversiteleri arasında en iyi, dünya üniversiteleri arasında da en iyi 500 üniversite içerisinde yer almaktadır.

Bunların yanında, alan seçmeli derslerinin fazla oluşu öğrencilere farklı alanlarda uzmanlaşma olanağı sunmaktadır. Türkiye'deki Üniversiteler arasında matematiğin her branşında öğretim elemanına sahip birkaç Matematik Bölümünden biri olan bölümün farklı akademik kuruluşlardan yetişmiş güçlü bir akademik kadrosu bulunmaktadır. Matematiğin her alanında yüksek lisans ve doktora çalışmaları yanında çeşitli dallarda bilimsel araştırmalar da yürütülmektedir. 

Neler Başardık

Matematik bölümü, kuruluş yılı itibarıyla  70’in üzerinde doktora, 150'nin üzerinde yüksek lisans ve 700'ü aşkın lisans öğrencisi mezun etmiştir. DAÜ Matematik Bölümü Öğretim Üyeleri son beş yıl içerisinde Science Citation Index (SCI) ve Science Citation Index Expanded (SCI-E) tarafından taranan dergilerde 200'ün üzerinde bilimsel makale yayınlamıştır. DAÜ, Times Higher Education'ın 2024 yılında yayınladığı Fiziksel Bilimler konu sıralamasına göre, Matematik ve İstatistiğin de dahil olduğu Fiziksel Bilimler ile ilgili konularda dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer alırken, Türkiye'deki tüm üniversiteler arasında da en iyi üniversite olarak yer alıyor. Ayrıca, Bölümümüz geleneksel olarak her yıl düzenlenen "Onay Fadıl Demirciler Liselerarası Matematik Yarışması"'nın bu yıl 20.sini gerçekleştirmenin gururunu yaşamaktadır. 

Kariyer Olanakları

Matematik Bölümü mezunları,  Matematik Öğretmenliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Akademisyenlik gibi meslekleri seçebilecekleri gibi, Bankacılık Sektörü, Finans ve Ekonomi Sektörü, Devlet Planlama Örgütü, Borsa, Havayolu Şirketleri, Yazılım Şirkeleri ve  Bilgi işlem merkezleri gibi kuruluşlarda da kariyer sahibi olabilirler.


İletişim Bilgileri

Adres:
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Fen ve Edebiyat Fakültesi 
Matematik Bölümü 
Gazimağusa, KKTC
Mersin 10 Turkey

Tel: +90 392 630 1227
Faks: +90 392 365 1314
E-posta: math@emu.edu.tr

Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
Prof. Dr. AGHAMIRZA BASHIROV Seçkin Profesör Matematik AS256 1338
Prof. Dr. BENEDEK NAGY Öğretim Üyesi Matematik AS145 3028
Prof. Dr. DERVİŞ SUBAŞI Öğretim Üyesi Matematik AS140 1138
Prof. Dr. HÜSEYİN AKTUĞLU Öğretim Üyesi Matematik AS261 2447
Prof. Dr. MEHMET ALİ ÖZARSLAN Dekan Matematik AS272 1251
Prof. Dr. NAZIM MAHMUDOV Bölüm Başkanı Matematik AS264 1227
Prof. Dr. RASHAD ALIYEV Öğretim Üyesi Matematik AS144 1008
Prof. Dr. RZA BASHIROV Öğretim Üyesi Matematik AS141 1005
Prof. Dr. SONUÇ ZORLU OĞURLU Öğretim Üyesi,
Rektör Yardımcısı
Matematik AS263 1421
Prof. Dr. SUZAN CİVAL BURANAY Öğretim Üyesi Matematik AS254 2410
Doç. Dr. ARİF AKKELEŞ Öğretim Üyesi Matematik AS138 1007
Doç. Dr. ARRAN FERNANDEZ Öğretim Üyesi Matematik AS259 1002
Doç. Dr. PEMBE SABANCIGİL ÖZDER Öğretim Üyesi Matematik AS139 2436
Yrd. Doç. Dr. MEHMET ALİ TUT Bölüm Başkan Yardımcısı Matematik AS251 1237
Yrd. Doç. Dr. MEHMET BOZER Dekan Yardımcısı Matematik AS273 1003
Yrd. Doç. Dr. MÜGE SAADETOĞLU Öğretim Üyesi Matematik AS143 1030
Yrd. Doç. Dr. MUSTAFA KARA Öğretim Üyesi Matematik AS253 2420
Yrd. Doç. Dr. NEŞET DENİZ TURGAY Öğretim Üyesi Matematik AS147 2412
Yrd. Doç. Dr. NİDAİ ŞEMİ Öğretim Üyesi Matematik AS258 1238

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
Dr. BİRHAN TAŞTAN Öğretim Görevlisi Matematik
Dr. FATMA RİZANER Öğretim Görevlisi Matematik AS118 1032
Dr. FİLİZ BİLEN Öğretim Görevlisi Matematik AS137 1010
Dr. HASAN TEMİZKAN Öğretim Görevlisi Matematik AS146 2345
Dr. ILKAY ELİDEMİR Öğretim Görevlisi Matematik AS325
Dr. MUSTAFA ERBİLEN Öğretim Görevlisi Matematik AS113 1022
Dr. NİL GÜRBÜZ Öğretim Görevlisi Matematik AS137 1010
Dr. ÖVGÜ ÇIDAR İYİKAL Öğretim Görevlisi Matematik AS118 2281
Dr. ŞERİFE BEKAR Öğretim Görevlisi Matematik AS119 2194
Dr. SİNEM FATMA GENÇ Öğretim Görevlisi Matematik AS146 2345
Öğr. Gör. MEHRİBAN ŞEKEROĞLU Öğretim Görevlisi Matematik AS113 1022

Araştırma Görevlileri

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
ABDELAZIZ MAKHLOUF DIT MAGHRABI Araştırma Görevlisi Matematik AS102
ALI MOHAMMAD Araştırma Görevlisi Matematik AS135
ERDEM BAYTUNÇ Araştırma Görevlisi Matematik AS311 2771
ERTAN AKACAN Araştırma Görevlisi Matematik AS149 2194
HADI NAJAFI MOHSENABAD Araştırma Görevlisi Matematik AS135
JASARAT GASIMOV Araştırma Görevlisi Matematik AS249
JAVAD ASADZADE Araştırma Görevlisi Matematik AS249
MAHIR MOHAMMAD ATA ALMATARNEH Araştırma Görevlisi Matematik AS102
MEHMET GÜVEN Araştırma Görevlisi Matematik AS149
MTEMA JAMES CHIN Araştırma Görevlisi Matematik AS134
NJOH NJI MUKWA Araştırma Görevlisi Matematik AS249
NOOSHEZA RANI Araştırma Görevlisi Matematik AS134
RAGHDA WAEL EZZELDIN HAMDY ALY Araştırma Görevlisi Matematik
ŞAKİR MEHMET DİNSEV Araştırma Görevlisi Matematik AS149
SANER FİDAN Araştırma Görevlisi Matematik AS102
SEYRAN IBRAHIMOV Araştırma Görevlisi Matematik
WALAA A.M. YASIN Araştırma Görevlisi Matematik AS134
​    

UYGULAMALI ​MATEMATİK VE BİLGİSAYAR BİLİMLERİ​

ÖĞRENCİ İSİM SOYİSİM

MEZUN YILI
TEZ KONUSU
DANIŞMAN & EŞ DANIŞMAN
TAHANI NAWAF E`LAYAN ALAWNEH2021-22Using Rough Set Theory to Find Minimal Log with Rule GenerationASST. PROF. DR. MEHMET ALİ TUT
MONA KHALIFA A. ALJERO2021-22Hate Speech Detection in Social MediaASSOC. PROF. DR.  NAZİFE DİMİLİLER
ERFAN AMIRZADEH SHAMS2021-22Hybrid Machine Learning-based Intrusion Detection System Framework for Vehicular Ad hoc NetworksPROF. DR. AHMET RİZANER PROF. DR. ALİ HAKAN ULUSOY
ALI MOHAMMAD2021-22A Study on Information VisualizationASST. PROF. DR. MEHMET ALİ TUT   
MOHAMMADREZA SAADAT2021-22Copy Machines - Self-Reproduction with 2 States on Archimedean TilingsPROF. DR. BENEDEK NORBERT NAGY   
HÜSEYİN ADAŞ2020-21Pareto Distribution: Theory and ApplicationsASST. PROF. DR. NİDAİ ŞEMİ   
NETSANET ABABU TEKLEMARIAM2020-21A Study of Integer Partitions and their DerivationsPROF. DR. BENEDEK NAGY   
ROZA HIKMAT HAMA AZIZ2020-21Enhanced Sentiment Analysis in Microblogs through the use of XGboost Classifier and Genetic AlgorithmASSOC. PROF. DR.  NAZİFE DİMİLİLER   
CEM YAĞLI2020-21Fast Hardware-Oriented Algorithms for 3D Positioning in LOS and Single Bounced NLOS EnvironmentsASSOC. PROF. DR.  ARİF AKKELEŞ ASST. PROF. DR. EMRE ÖZEN
EMMANUEL ASUMING2020-21Ultivariate Regression Compared with Moving Average SmoothingASST. PROF. DR. YÜCEL TANDOĞDU   
HASAN TEMIZKAN2020-21Decision Making under Fuzzy EnvironmentPROF. DR. RASHAD ALIYEV   
AKO MUHAMMAD ABDULLAH2020-21Performance Enhancement of MANET Routing Protocol based on Ant Colony OptimizationASST. PROF. DR. EMRE ÖZEN ASST. PROF. DR. HÜSNÜ BAYRAMOĞLU
BUBACARR KANDEH2019-20Stochastic Calculus with Applications to FinancePROF. DR. AGAMIRZA BASHIROV ASST. PROF. DR.  ARRAN  FERNANDEZ
SARA SALEHI2019-20Fuzzy Rule-based Intelligent System for Predicting Hotel OccupancyPROF. DR. RASHAD ALIYEV   
BASHAR SUHIL JAD ALLAH KHASSAWNEH2019-20Counting Shortest Paths in GridsPROF. DR. BENEDEK NORBERT NAGY   
MADEEHA FATIMA2019-20Transduced-Input Finite Automata with Translucent LettersPROF. DR. BENEDEK NORBERT NAGY   
GİZEM DAĞBAŞI2019-20Matrix Summability MethodsPROF. DR. HÜSEYİN AKTUĞLU   
İBRAHİM AVCI2019-20Numerical Solutions of Fractional Differential EquationsPROF. DR. NAZIM MAHMUDOV   
SHAGHAYEGH PARCHAMI2019-20Deterministic and Nondeterministic Sensing 5ξ → 3ξ Watson-Crick Automata without Sensing ParameterPROF. DR.  BENEDEK NORBERT NAGY   
LAITH ALI KHALAF ALZBOON2019-20Logical PuzzlesPROF. DR. BENEDEK NORBERT NAGY   
DANIEL ONYEKA ONWOCHEI2018-19Text Mining Techniques and an Application on Natural Language Processing by Using RASST. PROF. DR. MEHMET ALİ TUT   
ENVER BASHIROV2018-19Person-Dependent and Person-Independent Analysis of Emotion Recognition using Facial ExpressionsPROF. DR. HASAN DEMİREL   
GUY ROMARIC YEMELI NGANDJOUG2018-19Qualitative Analysis of Cancer Pathways with Transition and Place InvariantsPROF. DR. RZA  BASHIROV   
MANSURAH LOLADE ADAM2018-19Use of Discrete, Continuous and Hybrid Petri Nets in Bio-modellingPROF. DR. RZA  BASHIROV   
MARWA WINIS M. ESAGER2018-19The Sensitivity of the Regression ParametersASST. PROF. DR. YÜCEL  TANDOĞDU   
STANLEY CHIKA ONYE2018-19Novel Approaches for Relation Extraction in Biomedical DomainASST. PROF. DR. ARİF  AKKELEŞ ASST. PROF. DR. NAZİFE  DİMİLİLER
KHALED HUSAIN JABER ABU-HUMAIDAN2018-19Translations on the Triangular GridPROF. DR. BENEDEK NORBERT NAGY   
DONALD DOUGLAS ATSA`AM2018-19Filter Variable Selection Algorithm and Knowledge Discovery with DatasetsASST. PROF. DR. ERSİN KUSET BODUR   
SAMEER HASSAN SALEEH BAWA`NEH2018-19Computational Numerical Solution Algorithm for Fractional Differential Equations PROF. DR. NAZIM MAHMUDOV   
YVES YANNICK YAMENI NOUPOUE2018-19Deterministic and Probabilistic Modeling of the Logistic GrowthASST. PROF. DR. YÜCEL TANDOĞDU   
RECEP DURANAY2018-19Quantitative Modeling with using Petri Nets: A Case Study for the Treatment of Spinal Muscular AtrophyPROF. DR. RZA BASHIROV ASST. PROF. DR. ADİL ŞEYTANOĞLU


MATEMATİK

 

ÖĞRENCİ İSİM SOYİSİM
MEZUN YILI

TEZ KONUSU
DANIŞMAN & EŞ DANIŞMAN
AHMED HERSI MOHAMED MATAN2021-22Highly Accurate Implicit Schemes using Hexagonal Grids for the Approximation of the Derivatives of the Solution of Two Dimensional Heat EquationASSOC. PROF. DR.  SUZAN CİVAL BURANAY   
ARZU AHMADOVA2021-22Methods for the Study of Stochastic Differential Equations and Applications: Stochastic Optimal Control TheoryPROF. DR. NAZIM MAHMUDOV   
ISMAIL HUSEYNOV2021-22Analysis of Functional Differential Equations in Finite and Infinite Dimensional SpacesPROF. DR. NAZIM MAHMUDOV   
AYDIN AVKAN2021-22Discrete Rotations on the Triangular PlanePROF. DR. BENEDEK NORBERT NAGY ASST. PROF. DR. MÜGE SAADETOĞLU
SARA SAFARZADEH FALAHHESAR2021-22Numerical Solution of Volterra Integral Equations by using Some Positive OperatorsASSOC. PROF. DR.  SUZAN CİVAL BURANAY PROF. DR. MEHMET ALİ ÖZARSLAN
HAYATEM FARAJ A. HAMAL2020-21A New Kantorovich Type Q-Analoque of the Balazs-Szabados OperatorsASST. PROF. DR. PEMBE SABANCIGİL ÖZDER   
EROL AZMİDOLU2020-21Controllability of Deterministic SystemsPROF. DR. AGAMIRZA BASHIROV   
MERVE ÇİL2020-21q-Multiple Appell PolynomialsPROF. DR. MEHMET ALİ ÖZARSLAN   
VINCENT C. ONWUEGBUNA2020-21Compact Finite Difference Scheme for One Dimensional Parabolic Inverse ProblemPROF. DR. DERVİŞ SUBAŞI   
AMAL MOHAMMAD ATA ALMATARNEH2020-21Ulam-Hyers Stabilities of Impulsive Time-Delay Semi Linear Systems with Non-Permutable MetricesPROF. DR. NAZIM MAHMUDOV   
SEYED YASHAR ZAHERIANI2020-21Generalized Parametric Blending-type Bernstein PolynomialsPROF. DR. HÜSEYİN AKTUĞLU   
GİZEM BARAN2020-21On the W-Multiple Charlier PolynomialsPROF. DR. MEHMET ALİ ÖZARSLAN   
GBENGA OLAYINKA OJO2020-21Series Approximate Analytical Solution of Fractional Partial Differential EquationsPROF. DR. NAZIM MAHMUDOV   
İLKAY ONBAŞI2020-21On the W-Multiple Meixner PolynomialsPROF. DR. SONUÇ ZORLU OĞURLU   
CHAIMA BOUZOUINA2020-21The Interplay between Fractional Calculus and Complex AnalysisASST. PROF. DR. ARRAN FERNANDEZ   
MÜNÜRE PAŞA2020-21Prioritizing Market Segmentation Categories for Assessing Online Consumer Behavior in North CyprusPROF. DR. HÜSEYİN AKTUĞLU   
IBRAHIM ABDULLAHI SALEH2020-21Mikusinski's Operational Calculus for Fractional LaplaciansASST. PROF. DR. ARRAN FERNANDEZ   
DUYGU MALYALI2019-20(p;q)-Hahn Difference OperatorPROF. DR. MEHMET ALİ ÖZARSLAN ASST. PROF. DR. ARRAN  FERNANDEZ
ERTAN AKACAN2019-20Important Relations of Classical Orthogonal PolynomialsPROF. DR. SONUÇ ZORLU   
NOUMAN ARSHAD2019-20Hexagonal Grid for Approximation of the Solution of Two Dimensional Heat EquationASSOC. PROF. DR. SUZAN CİVAL BURANAY   
MEHMET SALIH ATAMERT2018-19Generalized Bezier Curves Based on Lupaş q Analogue of the Bernstein OperatorASST. PROF. DR. MUSTAFA  KARA   
SENA ILGAZ2018-19Smoothing with Kernel Regression and Related to Principal Component AnalysisASST. PROF. DR. YÜCEL  TANDOĞDU   
KANDA ABUASSBA2018-19Kalman Filtering under Wide Band Noises PROF. DR. AGHAMIRZA  BASHIROV   
ASMAA M. R. ALWALEED2018-19Fixed Point Theorems and ApplicationsPROF. DR. SONUÇ ZORLU OĞURLU   
MUSTAFA ERBİLEN2018-19Imputing Missing Values using Support Variables with Application to Barley Grain YieldASST. PROF. DR. YÜCEL TANDOĞAN   
AREEN SABER SALAH AL-KHATEEB2018-19Stability, Existence and Uniqueness of Boundary Value Problems for a Coupled System of Fractional Differential EquationsPROF. DR. NAZIM MAHMUDOV   
SEDEF SULTAN EMİN2018-19Existence Results for Boundary Value Problems of Fractional Type Differential EquationsPROF. DR. NAZIM MAHMUDOV   
LAWRENCE ADEDAYO FARINOLA2018-19Grid Approximation of the Solution of Heat Conduction EquationASSOC. PROF. DR. SUZAN CİVAL BURANAY   ​DAÜ Web Siteleri